Spearhead traverz je skialpinistický traverz cez 13-násť ľadovcov v pohorí Coast Mountains v Britskej Kolumbii, v Kanade. Táto celá oblasť je k skialpinistom veľmi pohostinná, len sa netreba báť, že už pri parkovaní auta vám nefunguje mobil.
Začiatok a koniec tohto skialpinistického traverzu je v lyžiarskom stredisku Whistler, ktoré bude dejiskom zimnej olympiády v roku 2010.
Nad dedinou Whistler sa vypínajú dva kopce – Whistler a Blackcomb – na ktorých sa rozkladá toto svetoznáme stredisko.
Z letiska vo Vancouveri sa tu dostanete autom za 2,5-3 hodiny.

Nástup na traverz sa začína jazdou na lanovke, na ľadovec na Blackcomb Mountain, do výšky okolo 2000m, tam sa nachádza “oficiálny” začiatok.
Odtiaľto sa už ďalších cca 30-35km s prevýšením 2300-2700m (záleží na variante) ide po svojich. Trasa traverzu vedie v tvare podkovy z Blackcomb Mountain na Whistler Mountain.
Sprievodcovské knižky píšu, že sa treba pripraviť na výpravu 1-4 dni, no ja som to nikdy nešiel dlhšie ako 9h. Ale rýchlosť nie je všetko, a tak si každýkrát, keď sa tu vraciam hovorím, že nabudúce už pôjdem na dlhšie, aby bol čas polyžovať aj okolité kopce.
Na celej trase sa nachádza len jedna plechová chatka a aj tá je situovaná až na konci pochodu, takže človek je závislý iba na tom, čo si odnesie a čo jeho telo vydrží. V Kanade to je ale úplne samozrejmá vec, proste dobrodružstvo.
Najvyšší bod traverzu je sedlo tesne nad 2600m a 90% trasy sa nachádza medzi 2000-2300m. Výška výšľapov a zjazdov je väčšinou okolo 200-300m, čo robí túto trasu veľmi zaujímavú – pásy sa lepia tak 7-12 krát – podľa toho, kde traverz končíte.

Nad ľadovcami, po ktorých traverz vedie sa nachádza veľa lyžovateľných štítov a kopcov. A určite by si prišli na svoje aj tí, čo radi spájajú lyžovanie so zimným lezením.
Výstroj záleží od plánov a cieľov, ale ak ste schopní zvládnuť takú “štreku” za deň, tak si vystačíte s ľahkou skialpovou výbavou. Avšak podmienky v Kanade netreba podceňovať (lebo tu záchranka veľmi nechodí), a tak si treba pribaliť aj extra jedlo, pitie, čelovku, mapu, kompas, výškomer, alu fóliu, a perovka tiež nie je nazahodenie, keď náhodou budete prinútení prenocovať. Lano a sedačka môže byť tiež dobrá vec.
Traverz tradične končí dlhým zjazdom (cca 1200 výškových metrov) naspäť do dedinky Whistler. Zlatým klincom programu je Longhorn Pub na konci zjazdoviek, a tak si môžete ihneď po vyzutí lyží vychutnať pivo po dobre odvedenej práci.
StanoF