Výstup na Pyšný štít

2621m – Pyšný štít sa hrdo vyníma nad Malou Studenou dolinou a Medenou kotlinkou. Výstup je náročný a vhodný len pre zdatných vysokohorských turistov s horským vodcom. Z vrcholu je nádherný výhľad najmä na susediaci Lomnický štít, východnú aj západnú časť Tatier.

DĹŽKA TÚRY: 8-10 h
PREVÝŠENIE: 600 m z Téryho chaty

› Technicky náročný terén s exponovanými pasážami.
› Dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou.

CENA:
Tento výstup sa vodí iba v letnej sezóne
480 € / 2 osoby
440 € / 1 osoby

Popis výstupu na Pyšný štít

Výstup na Pyšný štít sa začína aj končí na Téryho chate v Malej Studenej doline a vedie cez Malý Pyšný štít na vrchol. Výstup je veľmi náročný a vhodný len pre skúsených vysokohorských turistov s doprovodom horského vodcu.

Poloha Pyšného štítu umožňuje nádherné výhľady z jeho vrcholu. Susediaci Lomnický štít je ako na dlani. Ďalšie krásne pohľady sú na východnú aj západnú časť Tatier, a celú Malú Studenú dolinu s jej nádhernými Spišskými plesami.

Pyšný štít ústi do Malej Studenej doliny 250 m vysokou západnou stenou a krátkym Pyšným hrebeňom, ktorý zaniká v Kotline Piatich spišských plies.

História a dobývanie Pyšného štítu

Kedysi bol Pyšný štít nazývaný aj Lastovičia veža podľa “skalných lastovíc”, čiže murárikov červenokrídlych, podľa iných autorov dážďovníkov. Dnes je jeho názov odvodený podľa jeho smelého tvaru.

Pyšný štít bol veľmi dlho považovaný za predvrchol Lomnického štítu. Na jeho vrchol vystúpili ako prví 8. augusta 1877 Edmund Téry s novolesnianskym hroským vodcom Martinom Spitzkopfom. Správu o výstupe zanechali vo fľaši na vrchole.

Dňa 9. augusta 1924 sa stala prvá tragédia na Pyšnom štíte, kde pri záchrane raneného horolezca prišiel o život horský vodca Ján Breuer z Novej Lesnej.

Upozornenie

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Vodenie v termíne od 15.4. do 1.6. nie je možné z dôvodu uzávery – podľa návštevného poriadku TANAPu.

Máte otázku?

Radi Vám poradíme, pomôžeme vybrať, alebo pripravíme dobrodružstvo na mieru. Splňte si Váš sen.