Výstup na Prostredný hrot

2441m – Prostredný hrot je pre vysokohorských turistov veľmi atraktívny štít vo Vysokých Tatrách. Je najvyšším vrcholom v Prostrednom hrebeni medzi Malou a Veľkou Studenou dolinou. Pôsobí neprístupne a charakterizuje ho hlavne značná expozícia vo vrcholových hrebeňoch. Ak však patríte k skúseným vysokohorským turistom, tak Vás tam naši horskí vodcovia veľmi radi zoberú.

DĹŽKA TÚRY: 9-10 h
PREVÝŠENIE: 1200 m z Hrebienka

› Technicky náročný terén s exponovanými pasážami.
› Dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou.

CENA:
Tento výstup sa vodí iba v letnej sezóne
480 € / 2 osoby
440 € / 1 osoby

Popis výstupu na Prostredný hrot

Vysokohorská túra na Prostredný hrot sa začína na Hrebienku. Výstup najskôr vedie turistickým chodníkom hore Malou Studenou dolinou, okolo Téryho chaty. Ďalej pokračuje cez Dubkeho lávky až na vrchol. Zostupuje sa do Malej Studenej doliny.

Z vrcholu Prostredného štítu sú nádherné pohľady na západné steny Lomnického štítu a do celej Veľkej a Malej Studenej doliny.

História a dobývanie Prostredného hrotu

Meno štítu vzniklo prekladom z nemeckého “Mitte Grat“. Na referenciu Prostredného hrotu sa niekedy používa aj alternatívny názov “Stredohrot“. Významnou udalosťou, v roku 1987 bolo zrútenie vežičky vo východnej stene, keď skalná lavína spadla až na frekventovaný turistický chodník vedúci na Téryho chatu.

V druhej polovici 18. storočia bol Prostredný hrot prebádaný baníkmi, hľadačmi pokladov a poľovníkmi. Edmund Téry – lekár, horolezec a organizátor turistiky, spolu s Jánom Stillom – novolesnianskym učiteľom a horským vodcom, sa pokúšali nájsť výstupový koridor z vrcholu Lomnického štítu na dovtedy nezdolaný Prostredný hrot.

Prvovýstup zrealizovali 11. augusta 1876. Okrem Stilla a Téryho sa ho zúčastnil aj smokovecký hájnik Samuel Horvay a Téryho kamarát Pavol Schwartz z Viedne.

Prvý zimný výstup sa uskutočnil 2. apríla 1904 a zúčastili sa ho Jozef Szelke, Karol Jordán a J. Lackner s vodcami Pavlom Spitzkopfom st. a Jánom Breuerom.

Upozornenie

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Vodenie v termíne od 15.4. do 1.6. nie je možné z dôvodu uzávery – podľa návštevného poriadku TANAPu.

Máte otázku?

Radi Vám poradíme, pomôžeme vybrať, alebo pripravíme dobrodružstvo na mieru. Splňte si Váš sen.