Výstup na Lomnický štít

2634m – Lomnický štít patrí medzi najkrajšie tatranské štíty a je ich druhým najvyšším vrcholom. Lomničák je jedným z najnavštevovanejších najmä kvôli nádherným výhľadom do Malej Studenej doliny, na Päť spišských plies, Ľadový štít, Gerlach, Vysokú, Rysy a Kriváň. Naši horskí vodcovia Vás tu radi zoberú, kedže výstup na tento vrchol bez horského vodcu je možný len lanovkou.

DĹŽKA TÚRY: 5-6 h
PREVÝŠENIE: 550 m z Lomnického sedla

› Turistický terén s krátkymi náročnými pasážami.
› Dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou.

CENA:
V zime max. 2 osoby
480 € / 3 osoby
440 € / 2 osoby
400 € / 1 osoba

CENA – náročná trasa:
Náročná trasa alebo ferrata
440 Eur / 1 osoba
480 Eur / 2 osoby

Cena výstupu nezahŕňa lístok na lanovku pre klienta a vodcu.

Popis výstupu na Lomničák

Výstup na Lomničák tradičnou cestou vedie z Lomnického sedla a cez Lomnickú kopu. Trasa je zaistená skobami a reťazami. Lanovkou z Tatranskej Lomnice sa dostaneme až do Lomnického sedla, kde sa túra začína a ukončíme ju zostupom na Skalnaté pleso.

Skúsenejším vieme ponúknuť aj iné výstupové trasy, ktoré sú lezecky náročnejšie, ako napríklad výstup z Malej Studenej doliny.

História a dobývanie Lomničáku

Lomnický štít bol dlho považovaný za najvyšší vrchol Vysokých Tatier a v minulosti ho domáci s úctou volali Dedo. Dlho bol považovaný aj za nedobytný.  Pravdepodobne prvým človekom, ktorému  sa naň podarilo vystúpiť, bol známy anglický cestovateľ a lekár Robert Townson. Výstup uskutočnil z Malej Studenej doliny cez Filmársky žľab a z Lomnického sedla pokračoval na vrchol trasou takmer identickou s dnešnou klasickou cestou.

Je skoro isté, že na vrchol vystúpili aj spišskí zlatokopi, ktorí hľadali šťastie na Medených lávkach v severných žľaboch Lomnického štítu. V rokoch 1860 až 1890 tam pracoval gazda Jakub Fábry, ktorý sám rozchyroval, že vystúpil až na samotný vrchol “Deda”.

Upozornenie

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Vodenie v termíne od 15.4. do 1.6. nie je možné z dôvodu uzávery – podľa návštevného poriadku TANAPu.

Máte otázku?

Radi Vám poradíme, pomôžeme vybrať, alebo pripravíme dobrodružstvo na mieru. Splňte si Váš sen.