Výstup na Javorový štít

2417m – Javorový štít, charakteristický svojim vrcholovým plateau, má dva vrcholy. Menší sa volá Malý Javorový štít (západný Z) a hlavný vrchol Javorového štít (východný, V). Oba štíty od seba oddeľuje Javorová škára, ktorá ponúka krásne výhľady do Javorovej doliny, Veľkej studenej doliny a taktiež na Ľadové štíty.

DĹŽKA TÚRY: 4-5 h zo Zbojníckej chaty, 8-9h z Hrebienka
PREVÝŠENIE: 470m zo Zbojníckej chaty, 1140m z Hrebienka

› Technicky náročný terén s exponovanými pasážami.
› Dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou.

CENA:
V zime max. 2 osoby
480 € / 3 osoby
440 € / 2 osoby
400 € / 1 osoba

CENA – náročná trasa:
440 Eur / 1 osoba
480 Eur / 2 osoby

Popis výstupu na Javorový štít

Javorový štít sa hrdo vypína nad Javorovou a Veľkou studenou dolinou. Má dva vrcholy, menší tzv. Malý Javorový štít (západný) a hlavný vrchol Javorového štítu (východný), ktoré od seba oddeľuje Javorová škára. Je taktiež typický svojim vrcholovým plateau.

Ak sa s nami vyberiete zdolať jeho vrchol, výstup bude zaručene zaujímavý. Na vrchol sa dá dostať viacerými cestami, potrebná je aspoň minimálna skúsenosť s lezením.

Vybrať sa dá z týchto dostupných trás:

  1. Od Zbojníckej chaty cez vrcholové plateau
  2. Hlavným hrebeňom cez Javorové sedlo
  3. Žľabom z Ostrého kotla

História a dobývanie Javorového štítu

Prvý zdokumentovaný letný výstup je z augusta 1897, ktorého sa zúčastnili Karol Englisch so svojou matkou Antóniou za pomoci horského vodcu Jána Hunsdorfera.

Prvý zimný výstup bol o 12 rokov neskôr, a to v decembri 1911. Podujali sa naň Julius Andreas Hefty spolu s Gyula Komarnicki

Má zaujímavý názov, podla susednej Javorovej doliny, keďže v jej lesoch rástli majestátne javory. Poľsky: Jaworowy Szczyt, Nemecky: Krötenseespitze, Maďarsky: Varangyostavi csúcs, Javorovacsúcs

Vedeli ste, že pred 2-3 storočiami naši pradedovia z javorou nevyrábali len krásny nábytok, či rezbári rôzne umelecké diela, ale že sa z neho vyrábal aj cukor? Táto výroba je stále aktuálna, aj keď samozrejme nie z javorov nášho najstaršieho Národného parku. Javory by ste tu už teraz len ťažko hľadali, keďže ich drevo spotreboval hutnícky priemysel.

Upozornenie

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Vodenie v termíne od 15.4. do 1.6. nie je možné z dôvodu uzávery – podľa návštevného poriadku TANAPu.

Máte otázku?

Radi Vám poradíme, pomôžeme vybrať, alebo pripravíme dobrodružstvo na mieru. Splňte si Váš sen.