Výstup na Čierny štít

2434m – Táto majestátna skalná pyramída na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier nesie názov podľa tmavého zafarbenia skaly. Týči sa nad tromi dolinami: Čiernou Javorovou, Veľkou a Malou Zmrzlou dolinou. Tvarom pripomína aj vežu. Štít ponúka krásne pohľady do dolín a taktiež na Lomnický, Pyšný a Kežmarský štít. Obzvlášť atraktívne výhľady sú na Jahňací štít, Kolový štít a na Jastrabiu vežu.

DĹŽKA TÚRY: 7-9 h
PREVÝŠENIE: 900m z Chaty pri Zelenom plese (Brnčalka)

› Technicky náročný terén s exponovanými pasážami.
› Dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou.

CENA:
V zime max. 2 osoby
480 € / 3 osoby
440 € / 2 osoby
400 € / 1 osoba

CENA – náročná trasa:
440 Eur / 1 osoba
480 Eur / 2 osoby

Popis výstupu na Čierny štít

Štít je menej známy pre vysokohorských turistov, avšak veľmi obľúbený pre horolezcov – obzvlášť vyhľadávaná je južná stena s až 15 možnými výstupovými cestami. Na vrchol nevedie žiadna turistická cesta. Pre turistov je štít prístupný len s horským vodcom.

Výstup začína na Chate pri Zelenom plese (Brnčalke) pričom existujú 3 rôzne varianty, a to buď Veľkou Zmrzlou dolinou, Malou Zmrzlou dolinou alebo Malou Zmrzlou dolinou cez Čierne sedlo.

Všeobecne možno trasu na vrchol rozdeliť na dve časti – výstup na Čiernu terasu (tu existujú viaceré varianty) a odtiaľ potom na vrchol už jedinou prístupnou cestou.

História a dobývanie Čierneho štítu

Prvý letný výstup je uvádzaný 24.6.1898, kedy vrchol dobili Antonia Englisch a jej 17-ročný syn Karol Englisch v doprovode horského vodcu Jána Hundsforfera st. (1850 – 1917). Zvolili si trasu východným hrebeňom z Veľkej Studenej doliny, ktorá je dnes považovaná za ten najľahší variant.

Prvý zimný výstup sa datuje do roku 1956, kedy v aprili na vrchol Čierneho štítu úspešne vystúpili Jozef Psotka a Zdeno Zibrin.

Je známe, že zlatokopovia a hľadači pokladov poznali Čierny štít už oveľa skôr. V druhej polovici 19. storočia tu okrem spomínaných hľadačov pokladov zrejme vystupovali aj vojenskí kartografi.

Ako sme už uviedli v úvode, názvu štít vďačí tmavému zafarbeniu skaly. Pomenovanie Čierny štít (poľsky: Jaworowy Szczyt)  je uvádzané v poľských sprievodcoch Tatier približne od roku 1895. Je odvodené nielen od tmavej farby skál, ale názov nesie aj po blízkej Čiernej Javorovej doline.

Nemecké (Papirustalspitze,Papirusspitze) a maďarské (Papirusz-csúcs) pomenovanie štítu je ale paradoxne iné. Traduje sa legenda z roku 1771 o stolárovi Jánovi Andrejovi Papirusovi, obyvateľovi podtatranských Matejoviec, ktory tam údajne tragicky zahynul, keď sa vybral hľadať šťastie vysoko do hôr. Nádejal sa totiž, že na štíte nájde zlato. Práve názov „Papirusovej štrbiny“, ktorá sa nachádza medzi Čiernymi vežami a Čiernym štítom, nesie vo svojom názve pamiatku na nešťastný osud tohto stolára.

Upozornenie

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Vodenie v termíne od 15.4. do 1.6. nie je možné z dôvodu uzávery – podľa návštevného poriadku TANAPu.

Máte otázku?

Radi Vám poradíme, pomôžeme vybrať, alebo pripravíme dobrodružstvo na mieru. Splňte si Váš sen.