Výstup na Gerlachovský Štít

2655m – Gerlachovský štít je najvyšším vrcholom Vysokých Tatier, Slovenska i Karpát. Pre svoju výšku, dostupnosť a krásnu scenériu je jedným z najnavštevovanejších vrcholov vo Vysokých Tatrách. Výstup na Gerlach však majú povolení len klienti s certifikovaným horským vodcom (UIAGM/IFMGA).

DĹŽKA TÚRY: 6-8 h
PREVÝŠENIE: 1100 m zo Sliezskeho domu

› Technicky náročný terén s exponovanými pasážami.
› Dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou.

CENA:
V zime max. 2 osoby
480 € / 3 osoby
440 € / 2 osoby
400 € / 1 osoba

CENA – náročná trasa:
Džipisho ferrata a Martinovka
440 Eur / 1 osoba
480 Eur / 2 osoby

Popis výstupu na Gerlach

Výstup na Gerlachovský štít je celodenná túra a je možná po celý rok, avšak všetko záleží na momentálnych podmienkach. Vrchol sa dá dosiahnuť viacerými cestami rôznej obtiažnosti a naši horskí vodcovia Vás nimi radi prevedú.

Najpopulárnejšia trasa, kvôli svojej relatívnej nenáročnosti, je cez Velickú próbu. Pre viac dobrodružných a skúsenejších sa určite oplatí vyskúšať horolezeckejší výstup na Gerlach – cestami Martinovka alebo Džipsiho ferrata. Túry začínajú pri Sliezskom dome a ponúkajú krásne výhľady.

História a dobývanie Gerlachu

Prvými návštevníkmi oblasti Gerlachovského štítu a samotného kopca boli poľovníci a botanici. Je celkom možné, že niektorí z nich dosiahli aj vrchol.

Pravdepodobne prvým človekom, ktorý dokázateľne v roku 1834 stál na vrchole Gerlachu, bol spišský nemec a horský vodca a sprievodca Ján Still (1805 – 1890), v tom čase učiteľ v Novej Lesnej. Na tejto túre sa zúčastnil spolu so svojím švagrom Gellhofom, staviteľom z Veľkej, Martinom Urbanom Spitzkopfom, mlynárom z Novej Lesnej a s dvoma ďalšími neznámymi lovcami kamzíkov.

Slovenský prvovýstup cez Batizovskú próbu v roku 1875 spravili horskí vodcovia zo Štôly Ján Ruman Driečny ml. a Ján Pasterňák.

Upozornenie

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Vodenie v termíne od 15.4. do 1.6. nie je možné z dôvodu uzávery – podľa návštevného poriadku TANAPu.

Máte otázku?

Radi Vám poradíme, pomôžeme vybrať, alebo pripravíme dobrodružstvo na mieru. Splňte si Váš sen.