Miki Knižka
horský vodca IFMGA / UIAGM

Miki Knižka
horský vodca IFMGA / UIAGM

Zakladateľ Mountain Pro Guiding. Dobrodruh, skialpinista, horolezec… za sebou má 10 rokov života v Kanade, výstupy na vrcholy Južnej a Servernej Ameriky, a mnohé skialpové dobrodružstvá po svete a v našich Tatrách.

Začiatky – Tatranský nosič

Narodil som sa pod Vysokými Tatrami, takže k horám som mal vždy veľmi blízko.

Od detstva som sa túlal po tatranských chodníkoch, kde si môj obdiv, okrem nádhernej prírody, získali aj horskí nosiči. Zatúžil som stať sa jedným z nich.

Môj sen sa mi splnil v 17-tich, kedy moja prvá vynáška bola na Téryho chatu. Nosenie bolo pre mňa všetkým. Posúval som hranice svojich fyzických schopností a vychutnával si pritom nádherné pohľady na majestátne štíty Vysokých Tatier.

Po čase mi už ale nestačilo vychutnávať si pohľady len z chodníka a tak som zatúžil zdolávať vrcholy. Takto som sa postupne cez nosenie dostal k lezeniu a skialpinizmu, ktorému som úplne prepadol a našiel v ňom svoju životnú cestu.

S manželkou a prvorodeným synom na Lomnickom štíte.

„Roky uvažovania nad tým, čo chcem v živote robiť, ma doviedli k záveru, že chcem byť horským vodcom.

Svoju prácu mám neskutočne rád a mojou odmenou je plniť sny tým, ktorí túžia zdolať rôzne vrcholy a zažívať nové dobrodružstvá v sprievode skúseného vodcu.“

Na jednom z viacerých viacdňových skialp traverzov v Kanade.

Spoznávanie sveta a seba

V roku 1997 som prvý krát vycestoval do sveta – v USA som strávil istý čas, zarobil nejaké peniaze a stihol aj výlet na Aljašku. Po návrate domov som zistil, že cestovanie je presne to, čo som v živote hľadal.

O dva roky neskôr, som sa ocitol v majestátnom prostredí kanadských hôr. V Kanade som sa dozvedel o možnosti vysťahovať sa do tejto nádhernej krajiny, čo bolo pre mňa veľkou výzvou a vo mne to vzbudilo veľkú túžbu po dobrodružstve.

Po návrate na Slovensko sme sa spoločne s kamarátom Ďurom naplno pustili do vybavovania vysťahovaleckých víz… Bohužiaľ, Ďuri sa toho už nikdy nedožil, pretože ho zasypala lavína na vynáške.

Pre mňa to bola obrovská rana a trvalo mi takmer rok, kým som sa nakoniec rozhodol vycestovať sám, aby som splnil náš spoločný sen.

Začiatky boli ťažké, no Kanada mi umožnila naplno sa realizovať v tom, čo mám najradšej. Začal som sa intenzívne venovať lezeniu, lyžovaniu a postupne cestovať za dobrodružstvom do celého sveta.

Neskôr sa mi postupne podarilo prejsť kurzom medzinárodných horských vodcov. No a táto veľká životná skúška ma nasmerovala naspäť na Slovensko, kde som sa rozhodol založiť rodinu a firmu Mountain Pro Guiding.

Úspechy, ktoré si cením

Najväčším je, že sa mi darí napĺňať si sny v osobnom aj rodinom živote.

Tie v horách sú čerešňou na torte:

  • 5 x víťaz Sherpa Rally
  • Viaceré podiové umiestnenia na skialpinistickych pretekoch v Severnej Amerike
  • Mount McKinley (Denali) – Messner Couloir a West Buttress
  • Viacdňové skialpinistické prechody v Kanade – Pemberton Icecap traverse, Misty Icefield traverse, McBride traverse, Bugaboos traverse, Bostock-Revelstoke traverse
  • Počas expedícii v Južnej Amerike: vylezenie štítov Artesonraju, Chopicalqui, Huayna Potosi, Parinacota, Quitaraju, Ranrapalca, Sajama, Tocllaraju, Ishinca, Vallunaraju, Pequeno Alpamayo

Miki pri výcviku lavínového kurzu.

Máte otázku?

Radi Vám poradíme, pomôžeme vybrať, alebo pripravíme dobrodružstvo na mieru. Splňte si Váš sen.